Wpływ kawy i nikotyny na zdrowie

Picie kawy i palenie papierosa w tym samym czasie bardzo szkodzi sercu. Nikotyna zawarta w papierosie w połączeniu z kofeiną, zawartą w kawie ma bardzo szkodliwe działanie na cały układ krwionośny, jednak osobne zażywanie tych substancji jest o wiele mniej szkodliwe niż razem.

Kawa tak samo jak tytoń bardzo uzależnia. Choć zdarzają się osoby, które używki traktują jako dodatek do życia, dopasowanie się do towarzystwa, przełamanie dystansu w relacjach międzyludzkich. Ludzie traktują także papierosy jako sposób na uspokojenie się, zniwelowanie stresu np. w pracy.

Tytoń i kofeina mają niekorzystny wpływ na przepływ krwi, powodują powstawanie chorób krążenia, nadciśnienia tętniczego czy arytmii, które z kolei mogą przyczynić się do zawału serca. Picie kawy w małych ilościach nie jest groźne, nawet jest wskazane, jednak osobom z chorobami serca używka ta jest wręcz zabroniona.

Kawa pobudza ciało i umysł do działania, a zawarte w niej przeciwutleniacze, chronią przed wolnymi rodnikami

Tym samym pozbywając się toksyn z organizmu. Jednak nałogowe picie kawy może uszkodzić serce, nerki czy nerwy. Palenie papierosów sprawia, że ciało szybciej się starzeje, skóra jest szara, zwiotczała i szybko pojawiają się zmarszczki szczególnie w okolicy oczu i ust. U palacza skóra wolniej się regeneruje, obserwuje się zażółcenie palców, zęby także stają się żółte, a oddech nieświeży. Palenie papierosów coraz częściej przyczynia się do powstawania nowotworów.