Wpływ hormonów na wygląd i zdrowie

Hormony wzajemnie na siebie oddziałują, a utrzymanie ich na właściwym poziomie wpływa korzystnie na zdrowie, wygląd i samopoczucie. Hormony żeńskie takie jak estrogeny wytwarzane przez jajniki odpowiadają za przemianę nastolatki w kobietę, decydują o kobiecości i są źródłem seksapilu.

Estrogeny sprawiają, że skóra jest pięknie ujędrniona, odpowiednio nawodniona, dotleniona i bogata w substancje odżywcze. Hormony te również zmniejszają ilość wydzielanego łoju, podnoszą krzepliwość krwi oraz poziom dobrego cholesterolu. Estrogeny powodują rozkurczanie się naczyń krwionośnych dzięki tlenkowi azotu, tym samym zatrzymując rozwój miażdżycy.

W przypadku, gdy poziom estrogenów w organizmie jest zbyt niski powstają problemy nieregularnych miesiączek, oraz trudności z zajściem w taki piękny stan, jakim jest ciąża.

Natomiast w przypadku nadmiaru tych hormonów w organizmie pojawiają się nudności i wymioty, migreny, uwidacznia się złe samopoczucie. Kolejnym hormonem żeńskim jest progesteron, który jest konieczny do pojawienia się owulacji, decyduje o prawidłowym przebiegu menstruacji.

Jego działanie polega na naszykowaniu macicy do adaptacji komórki jajowej, a później do utrzymania ciąży. Jeśli w organizmie jest niedostateczna ilość tego hormonu to okresy między miesiączkami stają się zmienne, ponadto mogą wystąpić intensywne krwawienia. Natomiast w trakcie ciąży mała ilość progesteronu może wywołać poronienie.